Vježbe za puzanje: Moje dijete ne puže. Pa što onda?
Puzanje zbog naizmjeničnih recipročnih pokreta učvršćuje neuronske veze između lijeve i desne mozgovne polutke.
Jedan od glavnih uzroka ne puzanja leži u slabosti trbušne muskulature.
Autor/i:
Ivana Štedul Štedul, dipl. physioth., bacc. occup. therap.
24.02.2021.
Često mi roditelji kažu: “Moje dijete nije puzalo. Jednostavno je odmah ustao i prohodao. Puzanje ga uopće nije zanimalo.“
Ili, još češće:“Pa niti ja nisam puzao/la pa mi sad ništa ne fali.“ No, je li to zaista tako?
U početku moje fizioterapijske i radnoterapijske karijere (prije skoro 13 godina) takve su me izjave znale emocionalno uzdrmati jer sam ih uzimala previše osobno ne vjerujući da netko smatra argument „Ni ja nisam puzala pa zašto bih onda mučio/la dijete“ dobrim argumentom.
U zadnje vrijeme počela sam promišljati o tome koliko je važno roditelje educirati o važnosti puzanja. Jer, ukoliko roditelj nije svjestan koliko je i zašto puzanje važno ne možemo ga kriviti što svoje dijete ne potiče na isto.
Kada dijete treba propuzati?
Puzanje je motorička aktivnost koja bi trebala biti svladana u dobi do 8 - 9 mjeseci neurološke dobi djeteta (kod djece s urednim fiziološkim razvojem). Međutim, u zadnje vrijeme se granica za puzanje sve više pomiče pa se tolerira ukoliko dijete propuzava s 10-11 mjeseci. To je također u redu, međutim, na taj način dijete smanjuje vrijeme provedeno u puzanju i uglavnom vremenski puže kraće nego dijete koje propuže ranije.
Zašto dijete ne puže?
Jedan od glavnih uzroka ne puzanja leži u slabosti trbušne muskulature. Kod djece s hipotonim trbuhom puzanje aktivno treba poticati.
Ostali uzroci su slabost mišića ruku ili nogu (ili oboje) te nestabilnost u ramenom zglobu i zglobu kuka. Uzrok također može biti i hipertonus dijelova tijela ili cijelog tijela (najčešće leđne muskulature), kao i nedovoljno ili pogrešno usvojeni raniji oblici kretanja (okretanje s trbuha na leđa i s leđa na trbuh, krivo posjedanje i slično).
Puzanje zahtjeva adekvatan tonus mišića ruku, nogu i trupa, dobru koordinaciju i usklađenost recipročnih pokreta ruku i nogu, ravnotežu,percepciju dubine i odnosa među predmetima tokom kretanja. Ukoliko samo nešto nedostaje, dijete neće znati kako pravilno puzati.
Obično su nepuzači one bebe koje nisu voljele potrbušni položaj pa na njega nisu niti forsirane jer u potrbušnom položaju uglavnom plaču.
Sad kad smo razjasnili zašto dijete ne puže bilo bi dobro i da razjasnimo zašto je puzanje toliko važno. Svi smo iz biologije učili kako postoje 2 mozgovne polutke - lijeva i desna. Lijeva je, prema starijim teorijama, bila više vezana uz logičko mišljenje, dok je desna ona kreativna i verbalna. Međutim, danas znamo kako je izuzetno važno njihovo međusobno umrežavanje.
Što su veze među njima čvršće bolje funkcioniramo u aktivnostima svakodnevnog života. Puzanje zbog naizmjeničnih recipročnih pokreta radi upravo to - učvršćuje neuronske veza između polutki.
Lupanjem dlanova po podlozi beba tijekom puzanja u mozak šalje neizmjerno mnogo informacija - o temperaturi, teksturi, oblicima i vrsti podloge. Puzanje razvija i bebinu spoznaju o odnosima u prostoru, kao i udaljenosti među predmetima.
Puzanje pospješuje leteralnost, odnosno svjesnost o postojanju 2 strane tijela (pa stoga osobe koje nisu puzale najčešće teže razlikuju što je lijevo, a što je desno).
Kada će moje dijete propuzati?
Početak puzanja obično počinje u trenutku kad su bebine ruke dovoljno snažne da bi mogle držati gornji dio tijela uspravno. Kad bebin trbuščić malo ojača, beba se uspravlja i na koljena. Zatim slijedi razdoblje ljuljanja naprijed-natrag u kojem beba hvata ravnotežu. Kad se osjeti dovoljno sigurnom pomaknut će ruku prema naprijed (i vjerojatno ponovno pasti na trbuh).
Bebe uče metodom pokušaja i pogrešaka i proći će nekoliko dana prije nego se pokrenu unaprijed. Prije pokretanja naprijed, neke bebe si „olakšaju“ i krenu unatrag odgurivanjem rukama od podloge. Nemojte to zamijeniti s pravim pravilnim puzanjem.
Neke bebe samostalno slijede pravilne korake koje prethode puzanju. Međutim, velikom broju djece potrebna je pomoć u vidu facilitacije pokreta kroz određene razvojne vježbe ili terapijske tehnike.
Kao i u svemu, vježba čini majstora. Potakni svog malog genijalca na vježbanje i uskoro će mali genijalac postati mali genijalac puzač. Kojeg više nećeš moći uloviti.
Ukoliko želiš vježbati s nama u Karlovcu, Zagrebu ili on - line, javi nam se na [email protected] i rezerviraj konzultacije na kojima ćemo ti pokazati konkretne vježbe upravo za tvoje dijete.
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.