Vaginalni porod prirodniji je za majku i dijete, nego porod carskim rezom. Ipak, postoje situacije u kojim porod, zbog različitih komplikacija, nije moguće dovršiti vaginalnim putem te je neophodan carski rez. Nijedna majka se ne treba osjećati loše zbog toga. Na kraju svakog poroda najvažnije je da je s majkom i bebom sve dobro.
Nakon vaginalnog poroda, majka najčešće ostaje u bolnici 3 dana, ukoliko ne postoje nikakve komplikacije.
Vaginalni porod omogućuje relativno brže vraćanje "na staro" stanje prije poroda
Iako vaginalni porod može, i najčešće i je, težak i naporan, razdoblje oporavka je, uglavnom, relativno kratko i omogućava obavljanje svih potrebnih aktivnosti oko bebe. Svakako treba napomenuti kako razdoblje oporavka može biti i duže i ovisi o samo tijeku poroda, kao i veličini i težini bebe te rezutijekom epiziotomije, ukoliko je ona urađena.
Trajanje poroda je u prosjeku 12 sati kod prvorotkinja, a 7-8 sati kod višerotkinja, mada i samo vrijeme trajanja poroda ovisi o mnogo faktora.
Porod se sastoji od 4 porođajna doba koja obilježavaju sljedeća događanja:
1️⃣ Porođajno doba – otvaranje ušća maternice
2️⃣ Porođajno doba – stadij istiskivanja ploda
3️⃣ Porođajno doba – stadij istiskivanja posteljice i ovoja
4️⃣ Porođajno doba – stadij ranog oporavka (prva dva sata)
Dobre strane vaginalnog poroda
Kod vaginalnog poroda je najšeće rizik od infekcije znatno manji, nego kod intervencije carskim rezom. Isto tako postoje i razlike u oslabljenosti mišića, budući kod vaginalnog poroda nema kirurške intervencije u smislu rezanja trbušnih mišića pa je i sama muskulatura trbušnog zida u aktivnijem stanju.
Kod vaginalnog poroda se oslobađa i hormon relaksin, koji je izrazito važan za tijek poroda. Uz istezanje mišića dna male zdjelice, koje se javlja prolaskom bebe kroz porođajni kanal pridonosi oslabljenju i smanjenoj kontroli mišića dna male zdjelice što kao posljedicu može dovesti i do privremene inkontinencije.
Dobra vijest je što provođenjem pravilnih vježbi za jačanje mišića dna zdjelice možete vrlo brzo vratiti mišiće zdjeličnog dna u funkciju, a isto tako je više nego preporučljivo provoditi ih i prije poroda. Tako će samo istiskivanje bebe biti puno lakše i oporavak će biti puno brži. Također, vježbanjem mišića zdjeličnog dna i održavanjem njihova tonusa izbjeći ćete situaciju za koju većina žena misli da je normalna mjesecima nakon poroda – bježanje mokraće prilikom kihanja, kašljanja, kao i nemogućnost zadržavanja mokraće (inkontinencija):
Vježbanje nakon poroda svakako se preporuča i kad nemate navedene simptome, a vježbati kod nas možete kroz posebno osmišljene vježbe u suradnji s ginekologom. O našem programu individualnih i grupnih vježbi nakon poroda pročitajte ovdje.