Treće tromjesečje je stiglo kod vas? Da se malo podsjetimo, u drugom tromjesečju je fetus razvio određena osjetila: dodir, vid i sluh. Razvila su se i pluća (ali surfaktant još nastaje) te je počeo s gutanjem plodne vode, čime se ''vježba'' probava. S motoričke strane, fetus sada ima puni opseg pokreta, rotira se i prinosi ručice licu.
Sve su to preduvjeti za sljedeću razvojnu fazu, a to je gradnja tonusa. Fetus je do sada bio relativno malen i radio je na opsegu pokreta, no krajem drugog tromjesečja počinje intenzivnije rasti i dobivati na masi stvaranjem potkožnog masnog tkiva.
Razvija se siva moždana tvar, te s njenim sazrijevanjem, fetus otprilike s 30. tjednom počinje imati sve izraženije faze budnosti i spavanja, koje su vrlo često potpuno obrnute od vaših.
U maternici je sve manje prostora, što znači da će mama sve više osjetiti guranje i lupanje svojeg malenog stanara. No, to guranje ima svoju razvojnu ulogu. Na taj način bebin mozak postaje svjestan veličine i položaja svojeg tijela te gradi mišićni tonus. Također, iako to možda percipiramo kao bebino igranje nogometa, to su zapravo specifični obrasci pokreta koji će kasnije poprimiti i funkcionalni značaj:
- protezanje nogu prema stjenci maternice kao priprema za sudjelovanje u trenutku poroda
- pokreti ruku usmjereni prema drugim dijelovima tijela ili stjenci maternice
- pokreti ruku u istraživanju okoline, što je pokazatelj manipulativne sposobnosti i intencionalnosti fetusa
- prelazak ruku preko središnje linije tijela
U 33. tjednu fetus počinje zauzimati položaj za porod.
Iako može biti u položaju na zadak, to se još sve može promijeni u sljedećih nekoliko tjedana.
Fetus od 28. do 36.-38. tjedna postmenstrualne dobi radi iznimno varijabilne pokrete s mnogo nagiba zdjelice i pokreta trupa, no kako ''buja'' i razvija se, te pokrete zamjenjuju snažni pokreti uvijanja.
Ti pokreti su sporiji, manji u amplitudi, ali puno snažniji i s manje pokreta trupa. Pokreti uvijanja traju sve do 46.-52. tjedna postmenstrualne dobi. To znači kako se beba i neko vrijeme nakon poroda motorički ponaša kao fetus, što se s vremenom mijenja.
Pakiranje za porod
Približavanjem kraju trećeg tromjesječja vrijeme je za pakiranje torbe za porod. I dalje nastavite s vježbama, pogotovo vježbama disanja koje će pridonijeti vašem lakšem porodu.
Ulazak u treći trimestar idealno je vrijeme i za upoznavanjem s babyhandlingom pravilnim postupanjem s bebom od najranije dobi.