Bili trudnica, majka ili otac sigurno ste se pitali kako se vaša beba razvija i kreće u tako malom prostoru od začeća pa do dana rođenj. Mi smo tu da Vam damo odgovor na to tako važno pitanje!
Zašto je kretanje za dijete u maternici važno?
Ono na taj način stječe bogata senzomotorička iskustva i gradi svoj posturalni tonus, a sve pod minimalnim utjecajem sile gravitacije. Možda mislite kako se beba ne kreće puno ili kako se većina kretnji sastoji od refleksnih reakcija, no fetus od najranijih faza razvoja pokazuje spontano motoričko ponašanje. Taj dio ranog razvoja ima veliku i važnu ulogu u preživljavanju i prilagodbi djeteta.
Danas ćemo pričati o promjenama kroz koje beba prolazi u prvom tromjesečju!
Iako je prvo tromjesečje najviše obilježeno organogenezom (oblikovanje bebinih organa), već tada se embrio počinje kretati na određene načine.
Sve počinje jedva primjetnim pokretima, nekontroliranim generalnim trzajima i općenitim kretnjama, no malo po malo se počinju događati zamjetnije stvari.
Tako se tijekom 7. tjedna postmenstrualne dobi (trajanje trudnoće od prvog dana posljednje menstruacije) dogodi prvi ''pravi'' pokret, a to je savijanje glavice u stranu, dok se od 9. do 10. tjedna počinju javljati generalizirani, kompleksni i koordinirani pokreti glave, trupa i ekstremiteta.
U prethodnim tjednima ekstremiteti su se pomicali skupa, no sada se počinju pomicati zasebno. Također, embrio sada može pomicati ruke, kukove i koljena, a u 10.-tom tjednu počinje zijevati i istezati se.
Od 11. tjedna embrio dobiva promaknuće i sada se zove fetus, te može otvoriti usta i cuclati prstiće.
U ovom tjednu se simultano javljaju spontani pokreti jedne ruke i noge. Možda se ovo nekima čini neobično jer ako ste ikada vidjeli novorođenče, vjerojatno ste primijetili da prvi pokreti kreću od ruku, a tek kasnije beba počinje pokretati i nogice. Iako se motorički razvoj djeteta nakon rođenja odvija po principu cefalo - caudalnog razvoja (razvoj od glave prema repu, gdje beba prvo uči kontrolirati svoje vratne mišiće, a tek u kasnijoj dobi mišiće nogu), princip razvitka motorike od glave prema nogicama ne vrijedi dok je beba u maternici.
Do 12 tjedna fetus stekne pun opseg pokreta, a obrazac kretanja postaje jako sličan kretanju u kasnijim tromjesečjima. Također, sada počinje i gutati plodnu vodu.
Znate li koje kretnje radimo na isti način kao i dok smo i sami bili u maternici? Radi se o zijevanju i istezanju koje radimo u gotovo istom obrascu cijeli život!
Kako bi vaša trudnoća protekla u najboljem redu redovito je kontrolirajte kod odabramnog ginekologa, a ukoliko nema nikakve prepreke za vježbanje pridružite nam se na našim BELLYSTEPS vježbama za trudnice