Oni naše zube i zube naše djece održavaju zdravima, a zbog položaja koje zauzimaju tijekom svog posla često nam se javljaju kako bismo ih koliko - toliko vratili u normalnu.
Stomatolozi su skloni pojavi boli u skoro svim dijelovima tijela zbog cijelog niza razloga. U svom profesionalnom radu su često primorani zauzimati loše posturalne odnose, asimetrične položaje, ponavljajuće pokrete, statične položaje tijela i ekstremiteta, a sve to u jako malom opsegu pokreta.
Česti su miofascijalni problemi koji rezultiraju javljanjem boli u području vrata, unutarnjeg ruba lopatice te ramena (jako često i smrznuto rame), što uzrokuje i problem s cijelom rukom.
Zašto se javlja bol?
Kod stomatologa je često preopterećeno nekoliko malenih mišića koji se zovu scalenusi i nalaze se u vratu. Osim njih, zbog specifičnosti posla, pod velikim opterećenjem su i prsni mišići – pectoralis major i minor. Zbog velikog opterećenja koje mišići trpe smanjuje se dotok krvi i kisika, što s vremenom može dovesti do oštećenja mišića i kompresije na živac.
Iako se stomatolozi često žale na trnjenje u šakama koje liči na sindrom karpalnog tunela, problem zapravo leži u ''pritisnutim'' živcima ramena – brahijalnog preksusa.
Učestali problem ove struke je, zbog položaja koje trebaju zauzimati, kao i maski koje nose tijekom rada, i plitko disanje koje aktivira simpatikus, što znači da je tijelo u stanju odgovora na stres. Osim što se na taj način dodatno opterećuju vratni mišići bolovi u donjem dijelu leđa i bolovi u sakroilijakalnim zglobovima također mogu biti rezultat lošeg obrasca disanja.
Posao zahtjeva stalno održavanje statičnog položaja što znači da mišići moraju raditi duge periode vremena, ali s minimalnom snagom. Kada se mišići za održavanje posture preopterete takvim načinom rada, aktivnost preuzimaju mišići kojima je inače posao ''pokret''. S obzirom da nisu napravljeni za statičku aktivnost, mišićna vlakna mišića "za pokret" se skraćuju (laiči rečeno grče) što uzrokuje bol, koja nakon dužeg vremena može prijeći i u tipičnu profesionalnu ozljedu.
Potrebno je istegnuti mišiće koji su s vremenom postali skraćeni, pri čemu se stavlja veliki naglasak na prsne mišiće, kao i mišiće zadužene za savijanje noge u kuku, kako bi se spriječila bol u lumbalnom dijelu leđa.
Također je potrebno jačati mišiće koji su tijekom radnog vremena manje aktivni, što podrazumijeva leđne i posturalne mišiće. S obzirom da stomatolozi obavljaju posao koji zahtijeva izrazito duge vremenske periode u istom, statičkom položaju, potrebno je povećati izdržljivost posturalnih mišića kako podršku ne bi trebali preuzimati mišići zaduženi za neke druge aktivnosti.
Istraživanja su pokazala da jačanje donjih vlakana m. trapeziusa može smanjiti bol u vratu, dok svakako treba izbjegavati jačanje gornjih vlakana trapeziusa, s obzirom da je on najčešće korišten mišić svakog stomatologa i preopterećenjem lako dođe do prekida dostatne cirkulacije, te naposljetku pojave boli.
Učinkoviti su se pokazali tretmani miofascijalne relaksacije.
Također, dobre rezultate i brzo trenutačno olakšanje moguće je postići i Emmett tehnikom
Miofascijalnu relaksacciju i Emmett tehniku možemo i kombinirati s ciljem što bržeg otklanjanja bolova.