Razvoj sustava za ravnotežu ili zašto je nekim ljudima slabo tijekom vožnje
Osjetilo ravnoteže je jedno od naši 7 osjetila kojima doživaljavamo svijet oko sebe.
Izbjegavaš li lunaparke i radije gledaš kako se ekipa zabavlja u zraku dok ti stojiš s obje noge čvrsto na zemlji?
Autor/i:
Ivana Štedul Štedul, dipl. physioth., bacc. occup. therap.
03.10.2020.
Jesi li i ti među onim ljudima koji su kao djeca povraćali tijekom vožnje automobilom? Ili imaš dijete kojem je u vožnji mučno? Izbjegavaš li lunaparke i radije gledaš kako se ekipa zabavlja u zraku dok ti stojiš s obje noge čvrsto na zemlji? Hvata li te nervoza od visine pa te planinarenje i penjanje po stjenama ne oduševljava?
Ukoliko je odgovor na barem jedno od ovih pitanja DA ili ukoliko poznaješ osobu koja bi odgovorila sa DA, onda je ovaj blog upravo za tebe jer objasnit ću ti zašto ti se sve to događa.
Što je vestibularni sustav (sustav za ravnotežu)?
Sve nabrojane aktivnosti vezane su uz razvoj vestibularnog sustava, odnosno sustava za ravnotežu. Osjetilo ravnoteže je jedno od naši 7 osjetila kojima doživaljavamo svijet oko sebe. Štoviše, toliko je važno pa ga radni terapeuti svrstavaju u 3 najvažnija osjetila.
Vestibularni sustav počinje se razvijati interuterino, neposredno nakon začeća, dok se beba u majčinu trbuhu pomiče kroz različite rotacije, okrete i salta. Pomicanje bebe trudnice osjete najčešće nakon 20. - tog tjedna začeća (u takozvanom 2. tromjesječju).
Zatim se beba u 3. tromjesječju najčešće usmjeri glavicom u zdjelicu i na taj način se priprema za porod. Ponekad se beba ne okrene, već ostane na zadak, što je najčešći razlog za dovršenje poroda carskim rezom.
I sad dolazimo do najvažnijeg dijela priče. Bilo da se beba rodi carskim rezom ili vaginalno, najčešće je primaran položaj u kojem boravi neposredno nakon poroda i prvih nekoliko mjeseci supinirani, odnosno položaj na leđima. Rotacije i okreti, koje je beba u trbuhu neprestano koristila, sada se koriste minimalno ili se ne koriste uopće. Samim time centar za ravnotežu u središnjem živčanom sustavu ne dobiva dovoljan broj informacija o pokretima iz okoline i samim time nema mogućnost na njih se navikavati.
Sve to često dovodi do preosjetljivosti središnjeg živčanog sustava na pokrete i shodno tome nam se kao djeci i odraslima događaju navedene situacije.
Upravo zbog toga od izrazite je važnosti potaknuti bebu na rotacije koristeći smjernice babyhandlinga neposredno nakon rođenja. Osim pravilnog babyhandlingapotrebno je bebi omogući boravak u potrbušnom položaju kada je beba budna.
Često možemo čuti kako pedijatri savjetuju spavanje na leđima, što je i neophodno kako bi se smanjila mogućnost Sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Do Sindroma iznenadne dojenačke smrti dolazi u trenutcima kada se misli kako beba spava i najčešći je uzrok smrti u dobi između 2 tj. i 1. god. života, obuhvaćajući čak 35 do 55% svih smrtnih slučajeva u toj dobnoj skupini (prema MSD priručniku dijagnostike i terapije).
Međutim, roditelji još češće naprave pogrešku pa bebi, u trenutcima kada je beba budna i pod njihovim stalnim nadzorom, ne omoguće boravak u potrbušnom položaju. Svjesni smo toga da je boravak na trbuhu za bebu težak i da joj se u početku ne sviđa. Zato vam poklanjamo ideje za 5 SenzoGYM igara za boravak na trbuhu!
Kako je boravak na trbuhu povezan s razvojem sustava za ravnotežu?
Ravnoteža se razvija u 2 smjera; gore - dolje i lijevo - desno.
Kada beba boravi u proniranom položaju (položaju na trbuhu) primorana je upotrijebiti svoje vratne mišiće kako bi podigla glavu. Upravo je podizanje glave od podloge prvi znak kako se vestibularni sustav nastavlja razvijati (razvoj u smjeru gore kada beba podigne glavu, razvoj u smjeru dolje kada je spusti na podlogu). Podizanjem glave od podloge dolazi i do razvoja sustava za vid, koji je povezan s cjelokupnim motoričkim razvojem djeteta.
S otprilike 2.5 - 3 mjeseca neurološke dobi beba je sposobna više se osloniti na svoje podlaktice na podlozi i uz podizanje glave od podloge sposobna ju je i zarotirati u lijevu i desnu stranu (razvoj ravnoteže lijevo i desno).
Kako prepoznati je li moje dijete preosjetljivo na kretanje?
Nekoliko je načina na koje kao roditelji možemo posumnjati da beba ili dijete starije od godinu dana ima veće izazove u aktivnostima koje obuhvaćaju stimulaciju sustava za ravnotežu. Roditelji češto uoče kako beba izrazito negoduje i plače uz specifično "kočenje" tijela prilikom nagle promjene položaja (primjerice prilikom spuštanja na previjalište, spuštanja u krevetić i slično).
Kod djece koja već hodaju prvi simptomi uočavaju se na igralištu. Dijete može izbjegavati sprave po kojima bi se trebalo penjati, spuštati ili se vrtjeti (ljuljačka, tobogan, nestabilne platforme, vrtuljak). Često se događa da dijete prilikom korištenja nabrojanih sprava plače, negoduje ili odustaje od aktivnosti.
Kada dijete s većim izazovima iz područja vestibularnog razvoja krene u školu često ga se na satovima tjelesnog odgoja okarakterizira kao nespretno jer nerado sudjeluje u igrama gdje je potrebna brza promjena smjera odvajanjem stopala od podloge (graničar) te najčešće odbija sudjelovati u aktivnostima koje uključuju preskakanje kozlića, penjanje na visinu i slično.
Neki će sada reći "Pa nije to tako strašno." Možda nije, no postoje djeca koja su izraziti preosjetljiva na vestibularne unose bilo koje vrste i ta ih preosjetljivost itekako spriječava u adekvatnom funkcioniranju i zato smo uvijek za onu poznatu "Bolje spriječiti, ako je moguće, nego liječiti."
Kojim aktivnostima mogu dijete potaknuti na razvoj sustava za ravnotežu?
Prvi i osnovni način je korištenje pravilnog babyhandlinga neposredno nakon rođenja. O važnosti pravilnog babyhandlinga poslušajte kratki video.
Osim babyhandlinga, na našim BABYSTEPS Senzo-motoričkim radionicama za bebe i djecu koristimo nekoliko osnovnih vježbi koje uključuju:
rotacije
salto u sigurnim maminim rukama (čak 4 vrste)
oslanjanje na ruke i stoj (da, da, bebe ga itekako rade uz maminu i tatinu pomoć)
penjanje i spuštanje po motoričkim elementima
mini vrtuljak u svim položajima
kotrljanja
vježbe na kosini i toboganu
kolutove i preokrete
Ukoliko nam se želiš pridružiti na BABYSTEPSIMA sa svojom bebom ili mališanom do 3 godine to možeš učiniti:
dolazeći u našu dvoranu u Zagrebu
Karlovcu
pohađanjem individualnog sata on line
I sada kad znaš koliko je važno stimulirati promjenu položaja poklanjamo ti naše 3 vježbe za razvoj ravnotežekod beba do godinu dana starosti kako se tvoja beba kad odraste ne bi bojala popeti na Eiffelov toranj. :-)
Sve što trebaš je javiti se na naš mail [email protected] (u naslov stavi razvoj ravnoteže). Čekamo te u našem inboxu za sve sugestije o temama o kojima želiš čitati.
babystepsIvana Štedulravnotežasenzornaintegracijababyhandlingmamaibebabeba vježbakarlovacvježbe za bebu
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
Još zanimljivosti s našeg bloga
Kako crno – bijelim karticama stimulirati vid kod bebe?