Carski rez je postupak koji je indiciran i neophodan u trenutcima kada postoji medicinski ili fizički problem zbog kojeg bi vaginalni porod bio nesiguran ili potencijalno štetan za bebu ili majku.
Porod carskim rezom najčešće traje oko 2 sata (od same pripreme) te, iako puno ljudi na ovaj zahvat gleda kao na ''rutinsku'' operaciju, činjenica je da se ulazi u duboke strukture i da je, kao i svaka operacija, invazija u organizam. Pri tome uvijek postoji opasnost od infekcije i pojačanog krvarenja. Nakon carskog reza rodilja ostaje u bolnici najčešće duže nego što je slučaj kod vaginalnog poroda.
Iako površinski ožiljak zaraste i nakon nekog vremena je jedva vidljiv, ožiljak na ostalim tkivima kod nekih rodilja može stvarati probleme u vidu bolova u leđima, trbuhu, kuku itd. Također, rezu na maternici je potrebno više vremena da zacijeli nego ožiljku na koži.
Tijekom operacije se ulazi u sljedeće slojeve tkiva:
1️⃣ Koža
2️⃣ Masno tkivo
3️⃣ Fascija rectusa abdominisa (fascija trbušnog mišića)
4️⃣ Rectus abdominis (trbušni mišić)
5️⃣ Parietalni peritoneum (vezivno tkivo oko organa)
6️⃣ Maternica
Bolovi nakon carskog reza
Zbog reza na navedenim strukturama, a pogotovo trbušnom mišiću u periodu zacijeljivanja aktivnosti poput posjedanja, kašljanja, kihanja i smijanja kod nekih rodilja mogu biti izrazito bolne.
Kod carskog reza se općenito gubi više krvi nego kod vaginalnog poroda, za što je rizik još veći kod žena koje su imale 3 ili više zahvata. Prethodni zahvat u sljedećoj trudnoći povećava mogućnost pojave placente previe kao i rupture maternice na mjestu reza.
Nakon zahvata rodilja i dalje trpi učinke anestezije, no susret s bebom moguć je od 1. dana, kao i kod vaginalnog poroda. Naravno, svaki porod je jedinstven i drugačiji pa nije rijetko da i oporavak nakon vaginalnog poroda traje duži vremenski period, nego porod završen carskim rezom.
Do zarastanja reza je potrebno izbjegavati prekomjernu aktivnost trbušnih mišića.
Savjeti koje svaka majka odmah može primijeniti:
✅ Ustajanje iz kreveta preko boka
✅ Pri kašljanju, kihanju i smijanju u početku možete pridržavati rukom područje reza
✅ Ne dizati ništa teže od vlastite bebe.
Iako dijete nije prolazilo kroz porođajni kanal, moguće su poteškoće u području mišića zdjeličnog dna pa je svakako preporučljivo raditi vježbe za jačanje istih. 💪
Također se najčešće ne preporuča trudnoća unutar dvije godine nakon poroda.
Kada rez zaraste potrebno je mobilizirati i omekšati ožiljak te ojačati trbušne mišiće što započinjemo vježbama abdominalnog disanja, a nakon toga uvodimo vježbe za izuzetno važan mišić m. transversus. O njemu ćemo pisati uskoro.☺️
Svaki porod je jedinstven i drugačiji i na kraju je najvažnije da su mama i beba dobro. ❤️
Vježbanje nakon poroda svakako se proporuča, a vježbati kod nas možete kroz posebno osmišljene vježbe u suradnji s ginekologom. O našem programu individualnih i grupnih vježbi nakon poroda pročitajte ovdje.