Vaša trudnoća napreduje i upravo ste ušli u drugo tromjesečje!
Ovo razdoblje je obilježeno s najviše pokreta i prostora u maternici, refleksnom pokretljivosti bebe i početnim znakovima kontrole pokreta, ali je i senzorički jako bitno zbog intenzivnog razvoja osjetila. Iako u 13. tjednu još nije razvijeno unutarnje i vanjsko uho, te samo osjetilo sluha, fetus može osjetiti vibracije zvuka.
Fetus počinje pokretati noge i ruke u svim smjerovima, te na taj način razvija potpuni opseg pokreta u svim zglobovima. U 16. tjednu glava fetusa više nije ''slijepljena'' s prsima i može ju potpuno uspraviti, zbog čega pokreti počinju biti više koordinirani, dok je do 17. tjedna tijelo fetusa je intenzivno raslo, čime se smanjila razlika u veličini glave i trupa. To bebi omogućava više kretanja, pa je još aktivnija i počinje se okretati i rotirati!
U 18. tjednu uši se potpuno formiraju i beba počinje čuti zvukove, a oči, iako još uvijek zatvorene, sve su osjetljivije na svjetlost.
Jeste li ste se ikada pitali čime je beba prekrivana neposredno nakon poroda?
Ta bijela tvar se zove vernix caseosa, koju koža fetusa počne izlučivati u 19. tjednu. Njezina funkcija je zaštita osjetljive, mlade kože od plodne vode, ali i pomoć tijekom poroda, kada svojom skliskošću olakšava prolazak kroz porođajni kanal i bebi i mami.
Ukoliko ste već rodili, vjerojatno ste primijetili kako bebe neko vrijeme nakon poroda imaju i malene dlačice. One se također stvaraju u ovom tjednu i pomažu zadržati vermix na koži fetusa.
Kada se beba počinje kretati?
Iako se fetus intenzivno kreće već skoro 8 tjedana, tek kada fetus dovoljno naraste, mame počinju osjećati lagane udarce. To se uglavnom počinje događati oko 20.-tog tjedna.
U 21. tjednu fetus počinje istraživati i pipati vlastito lice, te se sve više razvija refleks cicanja, tako što fetus cucla palac i time razvija mišiće jezika i usta. U 23. tjednu možete osjetiti poskakivanje trbuha, ali nema razloga za zabrinutost jer to znači da fetus štuca! Također se pojavljuje puno brzih pokreta očima, pogotovo tijekom bebine faze spavanja.
Što je surfaktant i zašto je važan?
Pluća se potpuno razvijaju u 24. tjednu pa beba počinje udisati plodnu vodu, no tek u 26. tjednu se počinje stvarati jedna jako bitna tekućina zvana surfaktant, koja će bebi omogućiti disanje nakon poroda.
U 25. tjednu fetus može prepoznati mamin glas i na njega reagira pokretom, što je vrlo zanimljivo.
U 27. tjednu se počinju razvijati okusni pupoljci i osjetilo okusa. Počinje sazrijevati mozak, te je beba skoro u potpunosti formirana. Počinje se stvarati potkožno masno tkivo i beba intenzivno dobiva na kilaži što označava novi ''razvojni ciklus'', zvan treće tromjesečje.
U drugom tromjesječju Vaš će Vas ginekolog vrlo vjerojatno uputiti na test za utvrđivanje gestacijskog dijabetetsa, koji se najčešće radi u 25.- om tjednu trudnoće. Ukoliko je s vašom trudnoćom sve uredno, svakako se preporuča i posebno prilagođeno vježbanje za trudnice - BELLYSTEPS vježbe za trudnice.