Trudnoća je zaista drugo stanje, a tijekom trudnoće događaju se različite promjene. Najuočljivije su one vezane uz prirast tjelesne težine, kao i promjene posture tijela kao posljedica toga.
Promjene vezane uz prirast tjelesne težine često su one koje i najviše zabrinjavaju svaku novopečenu trudnicu.
Koliko se smijem zdebljati u trudnoći?
Obično se smatra kako bi trudnica trebala dobiti oko 12 kilograma u trudnoći i to 6 tijekom prvih 6 mjeseci te po dodatna 2 u svakom mjesecu trećeg tromjesječja. Međutim, nije sve ovako jednostavno. Neke trudnice su više sklonije dobivanju kilograma, nego druge. Obično trudnice koje inače nemaju problema s kilogramima dobivaju i više kila u trudnoći nego trudnice koje su i prije trudnoće imale višak kilograma.
Koliko će kilograma trudnica dobiti ovisi i o genetskim predispozicijama, kao i prisutnosti određenih medicinskih stanja (primjerice gestacijski dijabetes) Također, trudnice koje su sklonije zadržavanju vode u organizmu obično trudnoću završe i s ponešto većim brojem na vagi.
Kako se već u prvom tromjesječju trudnoće zbog rasta trbuha mijenja centar ravnoteže pa tako i postura tijela te je potrebno obratiti pozornost na sve promjene koje se pojave te ih pravilnim tehnikama i vježbama pokušati držati pod kontrolom.
Najuočljivija promjena posture vezana je uz pojavu pojačane lumbalne lordoze, odnosno većeg udubljenja kralježnice u predjelu lumbalne kralježnice (križa), koja se javlja već u 2. tromjesječju. Kako trudnoća odmiče i lumbalna lordoza se povećava te može trudnici zakomplicirati život kroz pojavu boli. Bol se može širiti u jednu ili obje noge, a najprisutnija je prilikom podizanja iz kreveta, pogotovo u trećem tromjesječju te se često javlja prilikom dužeg stajanja ili hodanja.
Zbog rasta grudi dolazi i do drugačijih posturalnih položaja u gornjem djelu prsnog koša, što može rezultirati pojavom boli u vratu, ramenima i samim grudima. Ukoliko se bol širi u glavu govorimo o cervico – cefalnom sindromu, a ukoliko se širi u jednu ili obje ruke o cervico – brachialnom sindromu. Ovdje pročitajte kojim vježbama si možete olakšati. Ukolioko vježbanje ne pomogne, bol brzo i učinkovito možete otkloniti i emmett tretmanom.
Osim boli u predjelu križa, vrata i ramena, često se kako trudnoća odmiče, javlja se subjektivan osjećaj nedostatka zraka, odnosno otežanog disanja pogotovo u položaju sjedenja ili ležanja na leđima. Razlog tome je rast bebe i rast trbuha čime se mijenjaju i posturalni odnosi prednjeg trbušnog zida. Kako beba prilikom maminog ležanja na leđima pritišće aortu ležanje ili spavanje na leđima se ne preporuča u trećem tromjesječju.
Ukoliko se pojavi oticanje nogu, koje je češće u ljetnim trudnoćama, potrebno je smanjiti sol u prehrani i noge često držati na povišenom.
Preporučujemo aktivno vježbanje u trudnoći
U trudnoći se svakako preporuča i aktivno vježbanje kako bi se sva navedena stanja prevenirala ili olakšala. Vježbe bi trebale uključivati
- vježbe disanja,
- vježbe za održavanje tonusa abdominalne muskulature,
- vježbe za prevenciju lošeg držanja, kao i
- vježbe za mišiće dna zdjelice.
Prije uključivanja u vježbe svakako se preporuča napraviti i detaljnu fizioterapijsku procjenu kako bi se vježbe mogle maksimalno prilagoditi svakoj trudnici i njezinoj posturi. Ukoliko nam se želite priključiti u naš program BELLYSTEPS vježbi za trudnice s nestrpljenjem vas čekamo na našoj prvoj procjeni!