Ono što ti treba za početak je jedna obična malena zvečka.
Još za vrijeme dok je beba u trbuhu može raspoznavati glas majke (i tate isto).
Autor/i:
Ivana Štedul dipl. physioth., bacc. occup. therap.
27.03.2021.
Imaš li i ti bezbroj zvečkica i zvučnih igračaka koje je tvoja beba dobila na poklon? Eto ti pravog alata kako stimulirati sluh djetetu, zar ne?
Ako imaš dečkića zvečke su vjerojatno plave ili sive boje (jer siva je zadnjih nekoliko baby sezona izuzetno in), a ako imaš curicu vjerujem da su prisutne sve nijanse roze. Zaluta tu i pokoja drvena, crno-bijela ili poneka u boji, ali vrlo rijetko ako si ju dobila na poklon. Ukoliko ih nabavljaš sama to je već druga priča.🤩
Anyway, kakve god zvečke imala tvoja beba trebamo znati kako ih možemo upotrijebiti za ono za što su i prvotno namjenjene - stimulaciju sluha.
Sluh je osjetilo kojim dobivamo izuzetno puno informacija iz okoline. Još za vrijeme dok je beba u trbuhu može raspoznavati glas majke (i tate isto), kao i određene ponavljajuće melodije glazbe ukoliko ih djetetu puštamo za vrijeme trudnoće, pogotovo u trećem tromjesječju.
U rodilištu će djetetu provjeriti sluh nakon rođenja i prije otpusta iz bolnice, ali svakako je poželjno provoditi stimulacije sluha kod kuće.
Pa, kako radimo stimulaciju sluha kod beba?
Naravno, kroz igru. Igra je djetetova najvažnija aktivnosti. Kroz igru djeca uče o svijetu koji ih okružuje, uče povezivati uzrok i posljedicu (primjerice, mama je zazvečkala pa je zvečka proizvela zvuk), a i zabavno je.
Ono što ti treba za početak je jedna obična malena zvečka. Idealno bi bilo da je drvena jer je drvo izuzetno topao materijal i kao takav je nezamjenjivo.
Bebu položite na leđa i lagano joj zazvečkajte s desne strane 20-ak centimetara od uha. Malo pričekajte djetetovu reakciju pa ponovite s druge strane.
Reakcije koje se mogu pojaviti, a koje ovise o zrelosti središnjeg živčanog sustava (o neurološkoj dobi djeteta) su sljedeće:
dijete je zažmirilo tijekom zvečkanja
dijete je tijekom zvečkanja naglo raširilo i zatreslo rukama (Moro refleks)
dijete se zagledalo u jednu točku
dijete pokušava okrenuti glavu u stranu s koje čuje izvor zvuka
dijete prati pogledom zvečku
dijete ručice podiže prema zvečki pokušavajući je uhvatiti.
Zašto raditi stimulaciju sluha kod djece?
Prateći razvojne reakcije možeš uočiti okreće li dijete glavu prema izvoru zvuka, što očekujemo s 2-3 mjeseca neurološke dobi. Ukoliko dijete ne reagira na zvuk možeš na vrijeme upozoriti pedijatra na to što primjećuješ.
Mijenjajući različite zvukove, kao i njihov intenzitet otkriti ćeš kakve zvukove tvoja beba preferira, a koji joj nisu najdraži. Praćenjem zvečke pogledom razvija se vještina fokusiranog vida, a kad dijete krene rukama prema zvečkici razvija se koordinacija oko-ruka.
Na našim BABYSTEPS Senzo-motoričkim radionicama za bebe često koristimo zvučne igračke, a primijetila sam kako bebice posebno vole igačke koje emitira padanje kiše (bambusov štap) i zvuk valova.
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.