Bebi svakako treba čitati i upoznavati je sa slikovnicama.
Autor/i:
Ivana Štedul, dipl. physioth., bacc. occup. therap.
24.06.2019.
Dolaze nam topliji dani, a slijedom toga i češći boravak vani. Prošlo ljeto ste vjerojatno proveli bezbrižno ležeći na plaži i pijuckajući hladna pića, a sada, osim pića, imate i najdraže maleno čudo, kolica i hrpu popratne opreme.
Da vam preko ljeta ne bi bilo previše dosadno i kako biste u red kupanja, red šetanja i red odmaranja na kavi ubacili i red maksimalnog poticanja cjelokupnog bebina razvoja donosimo vam nekoliko zanimljivih i jednostavnih aktivnosti koje možete koristiti u igri na plaži.
Zašto je igra važna?
U zadnje vrijeme često se govori o važnosti igre. I sami smo svjedoci najčešće izgovorenih rečenica:“ Ma pusti dijete da se igra.“ No je li igra zaista toliko bitna? I ukoliko je, zašto?
Igra je djetetova najvažnija aktivnost (prema Takata). Kroz igru dijete uči o samom sebi, svijetu oko sebe i uzročno posljedičnim vezama. Igra je djetetova produktivnost. Ono što je odraslima odlazak na posao, djetetu je igra.
Igranjem dijete umrežava veliki broj sinapsi (konekcija između živčanih stanica, neurona), a što je stimulacija više i sinapse su čvršće. Što su sinapse čvršće dijete je bolje u određenoj aktivnosti.
Za stvaranje što više konekcija među neuronima zadužena je okolina. Okolina podrazumijeva socijalnu okolinu (sve osobe koje borave s bebom), kao i fizičku okolinu (primjerice kolica, kutak za igru, igračke kojima dijete manipulira). Kroz stimulaciju svih 7 osjetila i interaktivnu igru s roditeljima dijete maksimalno potičemo na cjelokupan razvoj.
Igre za djecu od 0-6 mjeseci
Ukoliko se radi o bebama do 6 mjeseci starosti koje se još samostalno ne posjedaju, preporučamo vam nekoliko ideja za aktivnosti u potrbušnom položaju.
Potrbušni položaj je osnovni i prvi položaj koja beba mora svladati. U potrbušnom položaju beba podizanjem glave jača svoje vratne mišiće, uči balansirati ispružanjem ručica prema naprijed i razvija ravnotežu. Pri svemu tome vam uvelike može pomoći lopta za plažu.
Vježba 1 – balansiranje na maloj lopti
Stavite bebu na trbuščić na polunapuhanu loptu s rukicama usmjerenim prema naprijed pridržavajući je u početku za ramene zglobove. Ova aktivnost pridonosi jačanju i kontroliranju mišića vrata i leđa čime se potiče pravilna vertikalizacija. Osim toga, sve aktivnosti koje nisu statične pridonose razvoju ravnoteže.
Vježba 2 – ljuljanje na maminim (ili tatinim) natkoljenicama
Sjednite u plićak s ispuženim natkoljenicama tako da su uglavnom izvan razine mora, a bebu postavite potrbušno preko njih pridržavajući je svojom rukom samo za guzu. Bebine ručice trebaju biti slobodne kako bi mogla dotaknuti vodu.
Vježba 3 – početna igra skrivača na leđima
Ukoliko je vašoj bebi teško boraviti na trbuščiću počnite s bazičnom vježbom na leđima koja uključuje prekrivanje i otkrivanje bebine glavice laganom maramom. Na ovaj način beba povezuje uzrok i posljedicu (kada je glava lagano prekrivena ne vidi vas, kada je otkrijemo pokazuje se mamino ili tatino lice). Svakako pazite da je marama iznimno lagana i da ne zatvorite bebine dišne puteve.
Igre za djecu od 6-9 mjeseci
Ukoliko Vaša beba već dobro kontrolira glavu i gornje ekstremitete ili se već samostalno posjeda aktivnosti je mnogo više.
Vježba 4 – balansiranje na rubu bazenčića
Postavite bebu u potrbušni položaj preko niskog ruba dječijeg bazena za napuhavanje koji ste napunili tek toliko da voda prekrije dno. Postavite bebu u potrbušni položaj preko ruba bazena. Pazite da su bebine ručice naprijed. Beba na ovaj način može pljuskati ručicama po podlozi, a ukoliko u bazen dodate i nekoliko loptica zabava je zagarantirana. Rub bazena ne treba biti napuhan do kraja.
Vježba 5 – igre vodom u sjedećem položaju
Igre u sjedećem položaju su uvijek aktualne! Nabavite plastične čašice s rupicama na dnu kako bi, kad beba zagrabi vodu, ona mogla nesmetano isticati. Zanimljivo je promatrati bebu kako s ovom aktivnosti počinje puno puto ispočetka.
Vježba 6 – ljuljanje
Ljuljanje u ležaljci, ljuljački, maminim ili tatinim rukama stimulira razvoj ravnoteže i percepciju dijelova tijela u prostoru. S laganim ljuljanjem započinjemo od rođenja i nastavljamo tijekom prve godine života (i duže naravno, no starije dijete učimo da se ljulja samostalno). Kako se ravnoteža razvija u 2 smjera (lijevo-desno i gore-dolje) i ljuljanje primjenjujemo u oba smjera.
Igre za bebe od 9-12 mjeseci
Ukoliko već imate malog puzača, odmora za vas nema. Ali to već i sami znate. Iskoristite to što vaša beba puže kako biste joj malo otežali i na taj je način potaknuli za kompliciranije rješavanje motoričkih zadataka.
Vježba 7 – prirodne taktilne podloge
Pronađite različite taktilne podloge (plaža s kamenčićima, pješčana plaža, trava, beton, češeri) i pustite dijete da taktilno istražuje svijet oko sebe. Primjetit ćete da će većina beba pri dodiru s kamenčićima odići koljena s podloge i puzati na način da se oslanjaju samo na dlanove i stopala.
Vježba 8 – poligoni
Koristeći različite predmete iz vlastitog doma napravite poligon svom malom puzaču. Stolice složite u tunel, s plahtama napravite šatore, koristite luftmadrace kao nestabilnu stazu za puzanje. Kombinacija je bezbroj, a vaš maleni puzač će vam biti zahvalan.
Vježba 9 – stimulacija pincentnog hvata
Pincentni hvat bi se trebao pojaviti do 9.-tog mjeseca života djeteta. U početku se najčešće javlja troprsti pincentni hvat (hvat palcem, kažiprstom i srednjim prstom), a nakon toga pravi pinch hvat (hvat palcem i kažiprstom). Za stimulaciju pincetnog hvata najsigurnije je koristiti finger food.
Osim što će stimulirati razvoj fine motorike, finger food će omogućiti bebi upoznavanje s novim okusima i pridonijeti razvoju vještine samostalnog hranjenja.
Osim navedenih aktivnosti bebi svakako treba čitati i upoznavati je sa slikovnicama. Pri tome vam može pomoći naša Pikavica Evica, prva slikovnica o razvoju bebe od rođenja do 1. godine života, a naručiti je možete preko Naklade Šumek.
Pri svim aktivnostima svakako je najvažnije paziti na sigurnost djeteta i uživati u svakom ljetnom danu!
Više aktivnosti za poticanje cjelokupnog bebina razvoja usvojite pohađanjem našeg programa BABYSTEPS Senzo-motoričkih radionica za bebe, jedinstvenog, jedinog i zaštićenog autorskog programa poticanja ranog razvoja koji se bazira na fizioterapijskom i radnoterapijskom principu.
Zaigrajte se sa svojom bebom i javite nam kako vam ide!
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.