- Babysteps djeca
Autor/i:
Situacija u kojoj se trenutno nalazimo postavila je pred nas mnoge izazove. Na neke od njih smo se pokušali pravovremeno pripremiti, kupujući sve potrepštine koje smo mislili da će nam trebati, no neke izazove uočili smo putem.
Osim izazova rada od kuće, većina nas nije navikla biti unutar četiri zida 24 sata na dan, i to zajedno s djecom i ostalim ukućanima. Iako smo opskrbljeni svime što nam je potrebno za preživljavanje, često nam se tijekom dana može činiti da jedva preživljavamo.
Vjerujem da su mnogi, kao i ja, prihvatili ovu situaciju kao priliku za dodatno kvalitetno vrijeme s djecom i obitelji. Isto tako znam da je mnogima, kao i meni, realnost sasvim drugačija. Djeca se svađaju, sudoper je pun, odjeća neoprana, igračke posvuda, muž zauzet, a pesimizam svima u glasu.
Kako u takvim uvjetima biti odabrati roditeljska ponašanja kojima možemo biti zadovoljni?
Kako bismo mogli i dalje biti prisutni i zadovoljni u ulozi roditelja, važno je osvijestiti što zapravo očekujemo od sebe i od djece, i kako se možemo uskladiti s novim okolnostima u kojima se nalazimo. Očekivanja da smo nasmiješeni i vedri cijelo vrijeme, a djeca uvijek pristojna i poslušna su sasvim nerealna pa se na taj način možemo dovesti do još veće frustracije i nezadovoljstva.
Razmišljajući o tome što će sve djeca propustiti u vrtiću ili školi te kako će se to odraziti na njihov razvoj također nam nisu od velike koristi. Preuzimanje uloge učiteljice, zabavljačice, kuharice, čistačice te čuvara reda i mira samo nas može dodatno iscrpiti ne ostavljajući puno prostora za ono najvažnije – biti roditelj.
Evo nekoliko načina kako možete presložiti svoja očekivanja i početi drugačije razmišljati, kako bi i vama i djeci ovo izazovno razdoblje bilo prilika za razvoj. Umjesto brige oko toga kako se ova kriza može loše odraziti na naše živote, usmjerimo svoje misli na ono što imamo priliku naučiti.
Bilo da u vašoj obitelji većinu kućanskih poslova radi jedan roditelj, ili su ti poslovi podijeljeni između partnera, sada je prilika da se i djeca uključe u one poslove koji su za njih primjereni ovisno o dobi u kojoj se nalazi.
Čak i najmanji članovi mogu naučiti pospremati igračke za sobom, napraviti svoj krevet, posložiti svoju odjeću, pripremiti i očistiti stol, oprati suđe i sl. Lista je veća što je dijete starije, a ako cijela obitelj sudjeluje u održavanju prostora i kućanstva, djeca, a i roditelji, na taj način uče o zajedništvu i preuzimanju odgovornosti.
Kad dođe do nesporazuma, svađe, odbijanja ili bilo kakvog drugog konflikta između djece, skloni smo ubrzati proces i riješiti problem umjesto njih, i često to radimo jer nam se uvijek nekamo žuri.
Sada tog izgovora nema, i možemo izdvojiti više vremena da djeci dozvolimo da nauče sami rješavati probleme i neslaganja. Na taj način djeca razvijaju socio-emocionalne i komunikacijske vještine koje inače nemaju priliku usavršiti.
Djeci je inače raspored pun raznih obaveza i aktivnosti, a čak i kad nije, skloni smo im davati gotove ideje za zabavu, uskakati čim se žale da im je dosadno kako bi im skratili to (nama) neugodno iskustvo.
Da je dosada dobra za razvoj dječjeg mozga, to već i vrapci znaju. Sada je dobra prilika da djeca to sama iskuse. Na taj način naučit će umiriti i zabaviti sami sebe, što je nužno za dobru socio-emocionalnu prilagodbu.
Nakon već spomenute dosade, neizbježno će do izražaja doći dječja, ali i roditeljska kreativnost. Sada imamo vremena da sami smišljamo svoju zabavu, a nemamo mogućnost da odmah nabavimo gotove igre i pribor, što znači da trebamo koristiti maštu.
Kutije postaju vozila, legići figurice za društvene igre, kuhače postaju lutke i gotovo svaki predmet (pa i smeće) kojeg imamo može dobiti višestruku primjenu.
Osim toga, ako se neka od igračaka ošteti, možemo djecu poučiti kako je popraviti, umjesto da je jednostavno bacimo i kupimo novu. Osim što će koristiti maštu, djeca će na ovaj način usvajati vrijednosti poštivanja i čuvanja imovine, i razvijati zahvalnost radi toga.
Posljednje, ali najvažnije, djeca i roditelji mogu ovo vrijeme iskoristiti kao priliku za učenje strpljenja i odgode zadovoljstva. Odrastajući u kulturi i uvjetima u kojima je sve dostupno odmah i sada, današnjoj djeci, ali i roditeljima, nedostaje strpljivosti i vještine da zadovoljstvo odgode za kasnije, što je jedan od temelja emocionalne stabilnosti, a i važan prediktor školskog uspjeha djece.
Živeći unutar četiri zida, bez mogućnosti brzinskog odlaska u trgovinu, imamo mogućnost usvajati ove važne vještine.
Ako vam ovo sve zvuči previše jednostavno, ne brinite – nije. Kao i kod svega što djecu želimo naučiti, puno je važnije što mi radimo i kako se mi ponašamo, od onoga što djeci govorimo. Ako ih želimo potaknuti da u ovim ograničavajućim okolnostima pronađu nešto korisno za sebe, prije svega im to trebamo pokazati primjerom.
Zato uz ostanak doma, ostanite prisutni, strpljivi i iskreni. Prema djeci, ali i prema sebi.
Saznaj sve nove informacije o našim uslugama, vježbicama i svemu onome što može pomoći tebi ili tvojem djetetu
Senzogym d.o.o, Sva prava pridržana. 2023.
Web razvio VinVin
i svaki ti tjedan pišemo o ranom razvoju :-)