Ukoliko uz svoju bebu stigneš napraviti sve kućanske poslove i još pogledati najdražu seriju, možda je tvoja beba "premirna".
Autor/i:
Ivana Štedul Štedul, dipl. physioth., bacc. occup. therap.
26.10.2020.
Sjedim na kavi s poznanicom koja ima 7-mjesečnu bebu. „Znaš, ona ti je malo lijena beba.“, uvjerava me. Da. Baš.
Koliko puta ste čuli tu izjavu? Jeste li je možda ikada izgovorili? Ovo je jedna od najčešćih rečenica koje u prosjeku čujem na tjednoj bazi barem jednom.
Međutim, trebamo znati kako lijene bebe ne postoje. Beba nikada nije lijena namjerno. Beba nikada nije lijena svjesno.
Pa ako bebe ne mogu biti lijene, što se onda zapravo događa i zašto se tvoja beba ne kreće onako kako bi trebala?
Ukoliko je tvoja beba mirna, rado se zadržava samo u jednom položaju, ne pokazuje tendenciju kretanju ili ima svoje obrasce kretanja koji nisu najispravniji (primjerice, kotrlja se kao palačinkica do igračke koju želi) i uz nju stigneš napraviti apsolutno sve kućanske poslove i još pogledati najdražu seriju, vrlo vjerojatno je da se radi o bebi kojoj treba više poticaja na motoričku aktivnosti - ili bebi koju svi nazivaju "lijena beba".
Što je motorička aktivnost?
Pod motoričkom aktivnošću podrazumijevamo sve motoričke radnje koje beba treba svladati prema razvojnim miljokazima, odnosno u određeno vrijeme kako raste.
Tako s 3 mjeseca očekujemo da je u potrbušnom položaju stabilna i da može podići glavu i zadržati je u središnjoj liniji, dok sa 7 - 8 mjeseci očekujemo da se beba samostalno posjeda iz položaja na boku. Ukoliko beba sve razvojne miljokaze savladava u danom razvojnom roku nema razloga za brigu i paniku.
Međutim, ukoliko beba kasni s usvajanjem posturalnih motoričkih vještina moramo se potruditi naći uzrok kašnjenju.
Zašto moja beba kasni u motornom razvoju?
Ukoliko ste primijetili kako se kod vaše bebe javljaju odstupanja u motornom razvoju, svakako se obratite svom pedijatru, koji će vas poslati na daljnju obradu. Najčešće pretrage koje se rade kod beba s motoričkim odstupanjima su:
ultrazvuk mozga novorođenčeta (ne brinite, zvuči gore nego što zaista je),
neuropedijatrijski pregled,
fizijatrijski pregled.
No i prije nego pronađete uzrok kašnjenja u motoričkom razvoju, možete početi s poticajnim aktivnostima koje će pomoći vašoj bebi usvojiti pravilne motoričke obrasce.
Što sam naučila od svojeg prijevremeno rođenog sina koji je bio "lijena beba"?
Od mojih 4 - ero djece jedno je kao novorođenče bilo potpuno mirno. Radi se o mojem 2. sinu, rođenom nešto ranije iz dosta komplicirane trudnoće.
(Jeste li znali kako sam zbog njega i kreirala program BABYSTEPS Senzo-motoričke radionice za bebe? Ukoliko niste znali, a zanima vas kako sam kreirala razvojne vježbe iz programa kroz koji je u zadnjih 7 godina prošlo preko 2 800 beba, škicnite na ovaj tekst.)
Naspram prvog sina, koji je bio kao uragan, ova situacija nam je došla kao dar s neba, mislio bi netko. To bih možda mislila i ja da nisam diplomirala na Specijalističkom studiju fizioterapije (neurološki modul) i znala kako mirnu bebu ne mogu pustiti da bude mirna jer ukoliko samo mirno leži tamo gdje ga postavim nema mogućnost razvijati svoje motoričke vještine.
Samim time će doći do kašnjenja u razvoju jer se svaka motorička vještina treba:
pojaviti u određenom razdoblju,
nadograđuje se na prethodno usvojenu i
niti jedna se ne bi trebala preskočiti.
Zvuči li vam to logično?
Pa sada kad ovo sve znate kako svoju mirnu bebu potaknuti na kretanje?
Koristite vrijeme kad god je beba budna za razvojne aktivnosti.
Mirne bebe obično imaju snižen mišićni tonus (hipotone su) i najčešće puno spavaju. Upravo je zato važno koristiti vrijeme kad je beba budna za poticanje na kretanje. Ukoliko bebu želite nježno probuditi, možete to napraviti stimuliranjem stopala.
Sve razvojne aktivnosti trebate gradirati prema neurološkoj dobi djeteta.
Što to, zapravo, znači? To znači da ćete prvo vidjeti na kojem se stadiju razvoja nalazi vaša beba i prema tome gradirati razvojne vježbe.
Primjerice, ukoliko beba još uvijek nije usvojila rotacije s trbuha na leđa i obrnuto, nećete je poticati na samostalno posjedanje ili puzanje, već ćete joj kroz razvojne vježbe pomoći prvo usvojiti rotacije.
Ukoliko beba ne može zadržati potrbušni položaja, a kronološke dobi je 6 mjeseci, s njom nećete raditi vježbe za posjedanje, već vježbe za održavanje stabilnog potrbušnog položaja. Pri tome vam može pomoći SenzoGYM top 5 BABYSTEPS vježbi za potrbušni položaj.
Koristite prenaglašene geste u komunikaciji s bebom.
Mirne bebe je potrebno razbuđivati, a kako su lica prva igračka koju beba vidi, izvrsno je to iskoristiti! U SenzoGYM-u mi to radimo ovako.
Uključite bebu u interakciju s drugim bebama.
Ne kaže se uzalud kako svatko od nas voli imati svoga para! Bebe izvrsno reagiraju na druge bebe i u društvu brže i lakše usvajaju senzo-motoričke vještine.
Ukoliko nemate drugu bebu u blizini, možete prilikom provođenja razvojnih aktivnosti koristiti ogledalo. Primijetit ćete kako se vaša beba veseli drugoj bebi u ogledalu. Svoju bebu uvijek možete uključiti i na BABYSTEPS Senzo-motoričke radionice za bebe.
I jedan savjet za kraj. Nemojte se nikada bojati potražiti pomoć stručnjaka za rani senzo-motorički razvoj. U SenzoGYM-u smo vam Nika i ja na uvijek raspolaganju.
Svoj termin za on – line konzultacije ili konzultacije u našim dvoranama u Zagrebu i Karlovcu možete rezervirati na [email protected]
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
Još zanimljivosti s našeg bloga
5 osnovnih načina kako bebu privoljeti da zavoli potrbušni položaj