Je li ležaljka-ljuljačka dobar izbor za moje dijete?
Zbog sigurnosti, da se ne bi prevrnula, beba je privezana remenčićima.
Dok se beba tako zabavlja mama može obaviti sve kućanske poslove. Ne, nisam sarkastična. Nimalo.
Autor/i:
Ivana Štedul dipl. physioth., bacc. occup. therap.
27.03.2021.
Dakle, danas pišem o posebno kreiranoj ležaljci za bebu u kojoj beba leži u ležećem (supiniranom) položaju. Zbog sigurnosti, da se ne bi prevrnula je privezana remenčićima. Dok se beba tako zabavlja mama može obaviti sve kućanske poslove. Ne, nisam sarkastična. Nimalo.
E sad... Koliko god nam svima ponekad dobro došla ležaljka ovakvog tipa danas pišem o tome zašto to nije najsretnije rješenje. Prvi od razloga je što beba na ovaj način provodi dosta vremena na leđima kad je malena, umjesto na trbuhu. Pisala sam o tome koliko je i zašto je važno dijete stavljati na trbuščić kad je budno prva 3-4 mjeseca života.
Boravkom na trbuščiću dijete jača svoje vratne mišiće, uči kako kontrolirati ruke oslanjajući se na njih i širi prstiće. A sve ove radnje su nam potrebne za uspješnu rotaciju s trbuha na leđa te samostalno posjedanje i propuzavanje.
Ipak, iako dijete ovdje ne boravi u potrbušnom položaju, ova ležaljka - ljuljačka ima i poneki benefit. U navedenoj ležaljci dijete ima mogućnost razvijati koordinaciju oko-ruka pružajući ručice prema predmetima. Također, iako je pomicanje tijela ograničeno zbog navedenih remenčića koje sam navela na početku, dijete ima mogućnost lagano se unutra zaljuljuškati čime se stimulira razvoj vestibularnog osjetila, odnosno osjetila za ravnotežu.
Prema mojoj skromnoj procjeni, kao fizioterapeut i radni terapeut smatram kako je ova ležaljka-ljuljačka najmanje štetno pomagalo od svih s kojima se susrećem u radu s roditeljima (a tu ubrajam hodalice, ekrane svih vrsta, takozvani poznati "vrtić" u kojem je dijete ograđeno itd...). Upravo zato djetetu se neće ništa loše dogoditi ukoliko tu boravi 15-ak minuta dnevno dok pripremimo namirnice za ručak.
Problem se pojavljuje ukoliko se koristi duži vremenski period, kao i kod djece starosti od 4-5 mjeseci nadalje. Djeca u navedenoj dobi bi već aktivno trebali istraživati prostor oko sebe, kao i aktivno balansirati svojim tijelom. To je također period razvoja u kojem bi djeca treba posezati za igračkama u potrbušnom položaju na tvrdoj podlozi. Pri tome se pridržavaju jednom rukom za podlogu dok drugom balansirajući hvataju igračku.
Pa da zaključim na kraju. Ukoliko imate bebu stariju od 4 mjeseca i trebate sat vremena za skuhati ručak, ovo nije najsretnije rješenje.
Umjesto toga možete spustiti dijete na podlogu na trbuh, okružite ga poticajnim igračkama, razgovarati s njim dok usput kuhate. Na taj način svom djetetu pomažete da sama doseže svoje maksimalne potencijale.
Ukoliko ti se se to čini nemogućom misijom, dobra i kvalitetna nosiljka je uvijek dobra izbor jer je dijete namješteno u pravilnom položaju (to je ključno) i osim vestibularne stimulacije, aktivno rade djetetov proprioceptivni i taktilni sustav.
/sat/1 mjesec (samo za bebe od 10-12 mjeseci)/po ciklusu
ON-LINE TEČAJ
• 1 x 45 minuta uživo ili on - line - 1 sat = 500 kn (66,36 eura)
• Membership program uživo Zagreb 12 x 45 minuta u 3 mjesca + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja 2.250 kuna (298,63 eura)
• On-line BABYSTEPS Membership program (4 x 45 min + 1 x Q and A) - 900 kuna/119,45 € (samo u ljetnim periodima)
• On-line BABYSTEPS Membership program (12 x 45 minuta + 3 x 45 minuta dodatne edukacije uz pitanja) 2.225 kuna ( 298,63 €)
Naše dvorane u Karlovcu i Zagrebu. On – line program se odvija preko zooma u točno određenim terminima 1 x tjedno. Nakon prijave u 3 – mjesečni program šaljemo Vam šifru za edukacijsku platformu nba kojoj se nalaze dodatni video i audio materijali, tekstovi i sve ono što smatramo da je za tvoju bebu važno da znaš.
Lokacija/e:
Zagreb
Karlovac
On line sat
On line grupa
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
Još zanimljivosti s našeg bloga
Vježbe za tummy time: Zašto ne stavljaš svoje dijete na trbuh?