Gestacijski dijabetes je stanje povišenog šećera u krvi koji je dijagnosticiran prvi puta u životu tijekom trudnoće (gestacije). Kao i drugi oblici dijabetesa, ova vrsta također utječe na način na koji stanice koriste i prerađuju šećer (glukozu), no razlika je u tome što povišena razina šećera u krvi tijekom trudnoće može utjecati ne samo na zdravlje majke, nego i na zdravlje fetusa.
Kod većine žena koje su imale gestacijski dijabetes tijekom trudnoće, razina šećera u krvi se vrati u normalu nakon poroda, a još jedna dobra vijest je to što se gestacijski dijabetes može efikasno i jednostavno kontrolirati unošenjem zdrave hrane, vježbanjem, te ponekad medikamentoznom terapijom.
Kako znati jeste li razvili gestacijski dijabetes?
Kod većine žena ne postoje izraženi znakovi i simptomi koji bi se lako primijetili, s obzirom da česti simptomi dijabetesa poput pojačane žeđi i gladi ili učestalo mokrenje, mogu biti dio hormonalnih promjena i sastavni dio regularne trudnoće.
Stoga je bitno provjeravati razinu šećera u krvi, a pogotovo u posljednjem tromjesečju, kada se najčešće razvija gestacijski dijabetes.
Zašto se gestacijski dijabetes pojavljuje?
Tijekom trudnoće se mijenjaju razine određenih hormona, zbog čega je tijelu teže učinkovito procesuirati glukozu, te se razina šećera u krvi posljedično povećava. Nije jasno koji je točno razlog razvijanja gestacijskog dijabetesa, no pokazalo se da postoji poveznica između prekomjerne težine prije trudnoće i pojave navedenog stanja tijekom trudnoće.
Ostali rizični faktori za razvijanje gestacijskog dijabetesa su:
- nedostatak tjelesne aktivnosti
- prethodni gestacijski dijabetes ili preddijabetes
- policistični jajnici
- dijagnoza dijabetesa kod užih članova obitelji
- prethodni porod bebe teže od 4,1 kg
Koje su komplikacije nekontroliranog gestacijskog dijabetesa za bebu?
Ukoliko se ne smanjuje razina glukoze u krvi potrebnim mjerama opreza, povišena razina šećera u krvi nosi niz potencijalnih komplikacija za bebu:
- prekomjerna porođajna težina (povišena razina šećera u krvi uzrokuje prekomjeran rast bebe, zbog čega je često indiciran porod carskim rezom)
- prijevremeni porođaj (ponekad je spontan, a ponekad je čak i indiciran zbog veličine bebe)
- poteškoće s disanjem (ukoliko se razvije sindrom respiratornog distresa)
- hipoglikemija (odnosno niski krvni šećer, koji se ponekad javlja kod beba majki s gestacijskim dijabetesom nedugo nakon poroda)
- veća vjerojatnost od razvijanja pretilosti i dijabetesa tipa 2 kasnije u životu
- mrtvorođenost (netretirani gestacijski dijabetes može uzrokovati smrt bebe prije ili nedugo nakon poroda)
Koje su komplikacije nekontroliranog gestacijskog dijabetesa za majku?
- visoki krvni tlak i preeklampsija
- indicirani porođaj carskim rezom
- razvijanje dijabetesa u budućnosti
Kako mogu spriječiti razvoj gestacijskog dijabetesa?
Ne može se sa sigurnošću tvrditi hoće li trudnica razviti gestacijski dijabetes ili ne, ali što se više zdravih navika razvijE prije trudnoće, to bolje. Također, ukoliko ste u prethodnoj trudnoći razvili ovo stanje mijenjanje načina života može smanjiti vjerojatnost od ponovnog pojavljivanja gestacijskog dijabetesa u budućim trudnoćama, kao i razvijanje dijabetesa tipa 2 u starijoj životnoj dobi.
Popis zdravih navika koje je potrebno usvojiti prije i tijekom trudnoće:
- unošenje zdravih namirnica (puno vlakana, niska razina nezasićenih masti i kalorija te velika raznovrsnost u voću, povrću i cjelovitim žitaricama)
- ne jedite za dvoje (beba za svoj intrauterini razvoj sama ''uzima'' iz majčinog metabolizma sve što joj treba, neovisno o količini unesene hrane, zbog čega je potrebno imati na umu kvalitetu, a ne kvantitetu samih namirnica koje unosimo tijekom trudnoće)
- fizička aktivnost (minimalno 30 minuta tjelesne aktivnosti svaki dan uz sigurne vježbe za trudnice)
- trudnoću započnite zdravom težinom.