Proprioceptivni sustav potrebno je dovesti na adekvatnu razinu funkcioniranja prije određene motoričke radnje koju dijete treba izvesti.
Babysteps djeca
Igre koje će proprioceptori vaše djece voljeti
Proprioceptivni sustav potrebno je dovesti na adekvatnu razinu funkcioniranja prije određene motoričke radnje koju dijete treba izvesti.
Propriocepcija je ključna pri formiranju automatskih motoričkih radnji.
Autor/i:
Ivana Štedul, dipl. physioth., bacc. occup. therap.
12.05.2020.
Propriocepcija je jedno od naših 7 osjetila. Propiroceptori se nalaze u našim zglobovima i govore nam gdje se nalaze naši dijelovi tijela u prostoru kada mi o tome ne razmišljamo. Oni su, zapravo, ključni pri formiranju automatskih motoričkih radnji poput hodanja, trčanja, hranjenja, pranja zuba i sličnih aktivnosti.
Ukoliko proprioceptori iz okoline dobivaju pravilne informacije, na njih i pravilno odgovaraju. Međutim, često se događa da je proprioceptivni sustav neadekvatno opterećen pa su i odgovori proprioceptivnog sustava neadekvatni.
Primjerice, dijete kojem je potrebno više proprioceptivnog unosa kako bi propriocepcija bila na adekvatnoj razini često nam se na prvi pogled može činiti kao nespretno, manje aktivno ili kao dijete koje kroz više podražaja nadoknađuje proprioceptivni unos. To su često djeca koja se vole grliti, nositi i uživaju u položajima koji im omogućavaju da je cijelo tijelo oslonjeno na podlogu (ležanje na podu, kotrljanje, tipičan w sjed).
Proprioceptivni aparat i njegovo adekvatno djelovanje posebno je važno kod beba i djece s hipotonusom (smanjenim tonusom mišića). Kako je proprioceptivni sustav ključan i za adekvatan tonus dobro ga je stimulirati jačim podražajima kroz duboki pritisak.
3 igre koje će brzinski proprioceptore vašeg djeteta (u dobi od 3 - 4 godine i više) dovesti na veću razinu su:
Guranje
Igra se provodi u paru. Djeca se međusobno oslanjaju dlanovima jedan o drugog. Na znak se lagano počinju pogurivati. Samo guranje dlanova pridonosi povećanju proprioceptivnog unosa, a budući da dijete tijekom guranja dlanova aktivira i svoje noge i stopala proprioceptivni aparat dobiva niz dobrih podražaja.
Ukoliko igru želite malo zakomplicirati okolo djece iscrtajte krug. Prilikom guranja dlanovima dijete ne smije stopalima izaći iz kruga.
Kotrljanje
Ima li netko da se nikad u životu nije kotrljao niz brdo? Vjerujem da nema. Pri kotrljanju se aktivno stimulira vestibularni sustav (sustav za ravnotežu), a zbog stalnog dodira tijela s podlogom i proprioceptivni.
Nikako nemojte dijete pustiti da se kotrlja samo, već mu se pokušajte pridružiti. Osim što je izuzetno zabavno vaši proprioceptori će vam biti zahvalni!
3. SKA - KA - VAC
Tko se sjeća igre SKA – KA – VAC? Jeste li češće bili oni koji su zgaženi ili oni koji su gazili tuđe tenisice?
Skakanje na tuđa stopala, osim propriocepcije pomaže razvoju sustava ravnoteže, sheme tijela, lateralnosti, kao i vizualno – motoričke integracije. Također pridonosi razvoju prostornih odnosa jer prilikom skakanja u relativno kratkom vremenu trebamo procijeniti na čije stopalo ćemo skočiti i tome prilagoditi i eksplozivnost i brzinu.
Obično vrijedi pravilo da je proprioceptivni sustav potrebno dovesti na adekvatnu razinu funkcioniranja prije određene motoričke radnje koju dijete treba izvesti. Osim poticajnim aktivnostima u kojima dijete samostalnim i usmjerenim motoričkim radnjama pridonosi razvoju propriocepcije to možemo raditi i manualnim tehnikama, poput primjerice, Emmett tehnike.
Uživajte u naše 3 proprioceptivne igre sa svojim djetetom i ne zaboravite zažmiriti na prljave tenisice.