1200 kn
/po tečaju
Tečaj se odvija 2x godišnje
Lokacija/e:
Zagreb, Županići 2k
Karlovac, Dubovac 5
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
Autor/i:
Kako se bliži početak tj. sama dohrana, roditelji se pitaju s čime započeti. Mrkva ili jabuka? Izbjegavati potencijalne alergene ili ne? No, ono čega roditelji uglavnom nisu svjesni da, osim s čime se započinje, je važno i KAKO se započinje.
Upravo to KAKO je fokus ovog teksta. Dakle, u ovom tekstu nećete dobiti savjete trebate li dohranu započeti jabukom ili mrkvom, već savjete o tome KAKO ispravno krenuti i kako ispravno nastaviti s hranjenjem beba i djece.
Pod ometala se ovdje misli na TV, mobitel, crtiće, slikovnice, igračke…
Roditelji se obično odluče za ta „pomagala“ kako bi produžili vrijeme hranjenja. No, ukoliko beba nije zainteresirana za jelo, bolje je privremeno odustati pa pokušati ponovo za par sati, nego bebu hraniti na način da joj odvučemo pažnju i onda je neprimjetno hranimo dok je ona hipnotizirana nečim drugim.
Ukoliko dijete hranimo na način da od njega samo očekujemo da mehanički otvara usta, mehanički žvače, a pri tome mu je pažnja usmjerena na igračku ili ekan, dijete ne sudjeluje u hranjenju aktivno, što kasnije može predstvaljati problem. Pri aktivnosti hranjenja važno je usmjeriti pažnju upravo na to – hranjenje i sve ostalo ostaviti po strani.
Također, ukoliko jelo traje duže od 20 min, treba ga prekinuti. Dijete možda zaista nije gladno i možda će nakon nekog vremena više biti spremno aktivno sudjelovati u hranjenju. Također, ne treba tjerati dijete da sjedi za stolom dok ne pojede apsolutno sve iz tanjura.
Bebu, kada se samostalno počne posjedati, treba postaviti u položaj 90-90-90 tj. normalan sjedeći položaj sa uspravnim leđima i stopalima na ravnoj podlozi. Ispred bebe treba biti stolić tj. čvrsta podloga na koju može staviti laktove.
Ovaj položaj se zove 90-90-90 jer su pod 90 stupnjeva trbuh i bedra, stražnja strana natkoljenice i potkoljenice te prednja strana potkoljenice i gornja strana stopala. Također, kod započinjanja hranjenja posebnu pozornost treba obratiti na adekvatan oslonac za stopala. Dobar oslonac za stopala pridonosi posturalnoj stabilnosti. Kod kupnje hranilice pazite na to da hranilica ima oslonac za noge.
Znači, da bi beba mogla uspješno započeti s dohranom, ona za to mora biti motorički zrela. Pri pojmu „motorički zrela“ svakako trebamo razlikovati kronološku od neurološke dobi. Bebu mlađu od 6 mjeseci neurološke dobi uglavnom nije moguće posjesti na ovakav način. I to je u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije da se s dohranom ni ne kreće prije 6 mjeseci starosti bebe.
No, neke bebe se niti sa 6 mjeseci ne mogu samostalno posjeti. Jedan od problema je i neadekvatno prilagođena hranilica u koju ste je smjestili pa je hranilica prevelika (primjerice, ukoliko stolić hranilice bebi dođe do razine vrata, a ne lakta).
U tim i sličnim slučajevima dijete možete pozicionirati u vlastito krilo i tako ga hraniti. Vi na taj način zapravo „glumite stolicu za hranjenje“ tj. svojim tijelom pružate bebi potporu koja je drži u ispravnom položaju. Ako se odlučite za ovu opciju, trebat će vam još jedna osoba koja će sjediti ispred vas i bebe i hraniti bebu, ukoliko se radi o početku dohrane ili je možete hraniti samostalno. Ukoliko je hranite samostalno možete to raditi pred velikim ogledalom kako biste u svakom trenutku mogli vidjeti dijete.
Pribor za jelo u početku su bebine šačice i prsti ako ste se odlučili za baby lead weaning (BLW) tj. beba vođa dohrane metodu hranjenja. To je hranjenje u kojem pred bebu na stolić postavite komade hrane (npr. kuhanu mrkvu rezanu na deblje prutiće ili kuhanu brokulu). Beba sama rukom uzima hranu, sama je prinosi ustima i unosi je u usta. U ovom načinu hranjenja, beba žvače hranu.
Naime, bebe žvaču desnima pa nije važno što beba možda nema zubiće. Ali ukoliko se odlučite za ov metodu hranjenja beba svakako mora moći samostalno se posjeti i imati adekvatan tonus mišića. Kod djece s hipotonusom i hipertonusom treba biti posebno oprezan radi prevencije gušenja. Iz tog razloga ovu metodu preporučamo isključivo ukoliko su svi preduvijeti vezani uz postralnu stabilnost, samostalno posjedanje i adekvatan tonus zadovoljeni u potpunosti.
Ukoliko ste se ipak odlučili za kašice (ili primjenjujete i BLW i kašice), onda će vam trebati žličica. Ipak prije upotrebe žličice beba svakako treba naučiti jesti prstima. Za to je dobra izbor finger food.
Zažmirite na nered jer beba jedući prstima razvija koordinaciju oko-ruka koja će joj uvelike pomoći kada primi žlicu. Osim motoričkih vještina, beba razvija i motoričku kontrolu te takltilne komponente aktivnosti. Ukoliko Vaša beba ne voli biti zaprljana, promatrajte je i u ostalim aktivnostima jer to može biti jedan od prvih znakova poremećaja senzorne integracije.
Kada dođe vrijeme da dijete jede sa žlicom bilo bi poželjno bebu od početka učiti da sama prima žlicu u koju ste vi zagrabili jelo. Znači, vi zagrabite jelo žlicom, stavite žlicu s jelom ispred bebe na stolić i ona sama uzme žlicu i prinosi je i stavlja u usta. Ovo, naravno zahtjeva i vrijeme i roditeljsko strpljenje.
Žlica koju beba drži mora imati robusniju dršku tj. mora biti šira i deblja od obične žlice jer će bebi tako biti lakše.
Ukoliko odlučite ipak vi hraniti bebu nemojte nikad na silu gurati žlicu bebi u usta. Stavite žlicu ispred bebinih usta i pričekajte da beba sama obuhvati žlicu ustima. Ukoliko beba to nikako ne čini jedno vrijeme spremite žlicu i vratite se na finger food. Uz to svakako možete raditi i različite stimulacije oralne muskulature koje će vam pokazatai Vaš radni terapeut dodatno educiran iz područja terapije hranjenja.
Za pravilan razvoj bebinih mišića usta i mišića lica bitno je da ne miksate hranu u potpunosti. Bolja opcija je gnječenje hrane tj. kašica koja nije skroz tekuća i glatka već kašica koja ima i komade. Još bolja opcija je BLW tj. hranjenje komadima kod djece koja zadovoljavaju sve preduvijete za takvu metodu hranjenja.
Ukoliko je dijete urednog tonusa i pozicionirano u ispravan uspravni položaj ne morate se bojati gušenja. Bebe imaju jaki refleks povraćanja i čim im komad hrane dotakne korijen jezika, sklone su izbaciti hranu van iz usta. Kod djece s poremećajem tonusa ili senzornom preosjetljivosti od izuzetne važnosti je što ranije započeti terapiju hranjenja kroz edukaciju roditelja o adekvatnom pozicioniranju i senzornim stimulacijama.
Kljunašica ili čaša s kljunom se od strane proizvođača nameće kao prirodan nastavak nakon hranjenja na bočicu ili dojenja. No ovo pomagalo je zapravo nepotrebno i ne pridonosi razvoju vještine hranjenja. Naime, prilikom aktivnosti hranjenja od izuzetne su važnosti vertikalni i lateralni pokreti jezika kojima djeca prebacuju hranu s jedne strane usne šupljine na drugu i na taj način je usitnjavaju. Kljunašice stisnu jezik prema dolje i na taj način onemogućavaju navedene pokrete jezikom.
Puno bolja opcija je obična čaša sa ručkama sa strane. Tako beba može držati čašu i normalno piti, a da je jezik u razini zuba, a ne pritisnut prema dolje. Naravno, ovo zahtjeva proces učenja i prolijevanja, ali dijete kad-tad to mora proći pa je onda bolje ranije nego kasnije. Ako se pitate gdje kupiti čašu s ručkama – možete kupiti kljunašicu pa odvrnuti dio s kljunom (i baciti ga) i koristiti samo čašu s ručkama.
Još jedna dobra opcija je čaša sa slamkom. U većini trgovačkih centara s opremom za bebe postoje čaše u koje je već integrirana i slamka. Pijenje na slamku je odlična aktivnost koja pridonodi jačanju mišića obraza i povećava tonus mišića usta (m. orbicularis oris) te se svakako preporuča djeci koja imaju problem sa zatvaranjem usana.
Ukoliko zapnete s uvođenjem dohrane ili imate osjećaj kako vaše dijete ima veće izazove unutar aktivnosti hranjenja, javite nam se i rezervirajte svoj termin za terapijsko hranjenje.
/po tečaju
Lokacija/e:
Zagreb, Županići 2k
Karlovac, Dubovac 5
Saznaj sve nove informacije o našim uslugama, vježbicama i svemu onome što može pomoći tebi ili tvojem djetetu
Senzogym d.o.o, Sva prava pridržana. 2023.
Web razvio VinVin
i svaki ti tjedan pišemo o ranom razvoju :-)